بیماری های استخوانی

الف) آرتریت:
تورم یک یا چند مفضل را گویند که اغلب با درد و تغییر محل استخوان همراه است. حداقل بیست نوع آرتریت وجود دارد که مهم ترین آنها آرتریت روماتیسمی و اوستئوآرتریت است.
ب) نقرس:
این بیماری ناشی از افزایش اسیداوریک در خون است. بلورهای اسیداوریک در فضای مفاصل و کلیه ها رسوب می کندند و در این میان شست پا بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد و درد شدیدی در محفل مفاصل تولید می شود. نسبت مبتلایان به آن در مردان بیشتر از زنان است.
پ)راشیتیسم:
معمولا در کودکان پدید می آید و علت آن کمبود ویتامینd است. استخوان ها به خاطر عدم تثبیت کلسیم در آنها نرم می مانند و کمانی می شوند. این ناهنجاری اگر به موقع درمان نشود تا آخر عمر همراه با شخص باقی می ماند. درمان این بیماری با مصرف کلسیم ویتامینd کافی و گرفتن حمام آفتاب امکان پذیر است.
ت) دیسکوماتی:
عارضه مربوط به غضروف بین مهره های ستون مهره هاست. در این حالت، دیسک غضروفی بین مهره، به ویژه در محل کمر از جای خود خارج می شود و روی اعصاب نخاعی فشار می آورد و آنها را دردناک می کند. این عارضه با ماساژ، استراحت، کشش و یا جراحی درمان می شود.
ث) اوستئوپروزیس:
در این بیماری تراکم مواد معدنی در استخوان از ۶۵درصد به ۳۵ درصد تقلیل می یابد. این عارضه در زنان بیشتر اتفاق می افتد. به طور متوسط در زنان ۵۵ساله ، ۳۰درصد از مواد سازنده استخوان کاهش می یابد. از دست دادن ماده استخوانی سبب لاغری و تخلخل استخوان می شود که در این صورت استخوان مستعد شکستگی است. در عکسبرداری از استخوان های این قبیل بیماران تخلخل در بعضی پنیرها به چشم می خورد. برای درمان باید از توسعه اوستئوپروزیس جلوگیری و یا آن را کند کرد.
ج) اوستئومیلیت:
عفونتی است که ممکن است همه قسمت های استخوان را شامل شود. این عارضه در اثر جراحت یا عفونت استخوان ها معمولا در سنین بین ۵ تا ۱۴ سالگی حادث می شود.
چ) اوستئوسارکما یا سرطان استخوان:
ممکن است در سنجوانی بروز کند و محل آن به طور معمول در منطقه بالای زانو است.
ح) انحناهای غیر طبیعی در ستون مهره ها:
کوژپشتی(کی فوزیس) عبارت است از خمیدگی ستون فقرات در محل پشت به سمت عقب.
فرو رفتگی قوس کمر(لردوسیس) شامل یک انحنای شدید در منطقه کمری و بالای مهره های خاجی در ستون مهره هاست.
انحنای جانبی ستون مهره ها(اسکولیوسیس) که شامل انحنای ستون مهره ها به سمت جانبین است.
/ 0 نظر / 35 بازدید