اسکولیوز

 
گوژپشتی و کایفوز در نوجوانان
نویسنده : جاودان - ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۳
 
لابد کارتون یا فیلم گوژپشت نوتردام را دیده اید و با شخصیت کازیمودو، مرد زشت و گوژپشت که قلبی از طلا داشت و بسیار مهربان بود آشنا هستید. نمی خواهم در مورد این فیلم صحبت کنم اما از خودتان هیچ پرسیده اید که چطور می شود که یک نفر گوژ (قوز) در پشتش ایجاد می شود.

در بسیاری از موارد، افراد قوز از زمان تولد و در تمام دوران کودکی سالم هستند اما متاسفانه در دوران نوجوانی این عارضه شروع به ایجاد شدن می کند . معمولا والدین و حتی خود فرد متوجه ایجاد قوز در پشت (با نام عملی کایفوزیس) نمی شوند
گاهی این مشکل با ورزش کردن و اصلاح وضعیت ایستادن و نشستن در مواردی که مشکل شدید نباشد قابل رفع است اما در پاره ای از موارد که خیلی وضعیت شدید است و حتی باعث ایجاد درد در پشت بیمار می شود با نظر پزشک ممکن است فرد مجبور باشد تا عمل جراحی انجام دهد یا اینکه از وسیله ای به نام بریس میلواکی برای اصلاح و بهبود وضعیت خود تا پایان سن بلوغ و یا یکی دو سال بعد از آن (بنا به نظر و صلاح دید پزشک) استفاده نماید.
بسیاری از موارد روش غیر جراحی (استفاده از بریس میلواکی) خوب جواب می دهد. اما قدر تحمل پوشیدن آن برای نوجوانان مشکل است که البته با حمایت خانواده و کمک اطرافیان فرد با این وضعیت زود کنار می آید.

تشخیص آن به این صورت است که اگر فرد به سمت جلو خم شد و قوس پشتی آن در نقطه ای مشخص و قله دار بود احتمالا فرد دارای یک کایفوز است که باید هر چه سریع تر (قبل از رسیدن به سن بلوغ) درمان آن آغاز شود در غیر اینصورت ممکن است تنها راه درمان عمل جراحی باشد.
برگرفته از وبلاگ "مشکلات استخوان و مفاصل-درمان و پیشگیری"

 
comment نظرات ()